جهان سانگ

مرور آلبوم پیش از این جهان اثر جدید جیمز تیلور

با گرمای درون به پشت سر نگاه کن
مرور آلبوم «پیش از این جهان» اثر جدید جیمز تیلور

مرور آلبوم پیش از این جهان اثر جدید جیمز تیلور

دیوید بروان، ریویو نویس مجله رولینگ استون مطلب کوتاهی درباره آلبوم جدید خواننده قدیمی امریکایی، جیمز تیلور (برنده پنج جایزه گرمی) نوشته که در ادامه می‌خوانید:

در اولین آلبوم جیمز تیلور  (از فعالیت‌های جدیدش) در 13 سال گذشته [تیلور در فاصله این 13 سال تنها یک آلبوم در سال 2008 منتشر کرد که در آن قطعات محبوبش  از دیگران را باز خوانی کرده بود] –  مدت زمانی که حتی برای استانداردهای خیلی دقیق او نیز زمان بسیار زیادی محسوب می‌شود – می‌بینیم که گذشته‌ی جیمز تیلور هرگز همچون تصویری در آینه عقب ماشین که دور و دور تر می‌شود نیست: او در قطعه «امروز، امروز، امروز» در آلبوم «قبل از این جهان» می‌گوید: «به هر ترتیب من نمرده‌ام».

قطعه «فرشتگانی از فِن‌وِی» در این آلبوم، یادآوری تلخ و تندی از مادربزرگ او و علاقه زیادش به «رد ساکس» (تیم معروف امریکایی بیس‌بال) است و همانطور که خود [در ترانه این قطعه] می‌خواند سال 1965 سالی بود که تیلور به طرفداران ساکس پیوست و «به نظر نمی‌سد خیلی از آن سال‌ها گذشته باشد».

در این آلبوم، سادگی موسیقی تیلور با حال و هوای اثر که نوستالژیک است بسیار همخوانی دارد. او در این آلبوم تمرکزِ دوباره و  بیشتری روی صدا و گیتارش می‌کند که هر دو به شکل معجزه آسایی دست نخورده و سالم باقی مانده‌اند. در مجموع «قبل از این جهان» مستقیم‌ترین و صریح‌ترین آلبومی است که او در تمام این سال‌ها تولید کرده است.

قطعه «افغانستان سرزمینی دور» لحنی دارد که شدت  آن نامحسوس است و از زاویه دید یک سرباز امریکایی روایت می‌شود و در کارهای اولیه تیلور ریشه دارد.

قرار دادن قطعه‌ای که عنوان تفکر برانگیز آلبوم روی آن است در کنار «بهار دلنشین» حال و هوای ورژن قدیمی‌تر و عمیق‌تر این کلاسیک چندبخشی به نام «Suite for 20G» را زنده می‌کند که از آلبوم سال 1970 تیلور است. حتی با وجود تکه‌هایی احساساتی و دم دستی (مثل قطعه ورلد میوزیک «زمان نمایش») و تکیه زیاده از حد به هارمونی‌های شکننده که آهنگ‌ها را به بی‌هویت شدن تهدید می‌کند، آلبوم «قبل از این جهان» یک جیمزِ مهربان سالخورده را به ما نشان می‌دهد.

منبع: سایت موسیقی ما
نویسنده: دوید براون
گردآوری و ترجمه: ریما آسا

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.